Ulviye’s Dream, is a cinemagraph series based on and inspired by the women of the War of Independence and early Republican period, who were forgotten even though they had a significant place in history.


It aims to visualise and actualise, in a historical ambiance, the dreams that were mentioned in letters and articles written by women all over Anatolia and sent to be published in “Women’s World”, one of the first women’s magazines.


Cinemagraph is a recently developed image making technique that can be described as animated photography. The cinemagraphs to be prepared, are in accordance with this aim of visualising and actualising. The dreams that were mentioned are to be captured in a moment without beginning or end, between realism and surrealism. In this way, the Project will make the viewers doubt their reality, make a connection between then and now, and it will inspire and empower the Turkish woman, reminding her of both her past and her future.


Ulviye Mevlan was an important figüre in the Ottoman Women’s Movement and an editor at “Women’s World”. She opened many girls’ schools and tailoring workshops so that women can work. Her name “Ulviye” means high, exalted, powerful.

The “Ulviye’s Dream” Project is sponsored by the Turkish Cultural Foundation.


Please wait while the content loads. Thank you.


Ulviye’nin Hayali; Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet Dönemi’nde önemli bir yere sahip olan, iz bırakmış ancak hiçbir zaman yeterince hatırlanmamış kadınlardan ilham alarak hazırlanmış bir cinemagraph serisidir.İlk kadın dergilerinden biri olan ‘Kadınlar Dünyası’nda yayınlanmış, kadınlar tarafından yazılmış, Anadolu’nun dört bir tarafından gönderilen mektuplarda ve makalelerde geçen hayallerin tarihi ambiyans içerisinde görselleştirme ve canlandırma amacı olan bir çalışmadır.


Cinemagraph tekniği, fotoğrafların canlandırması olarak tanımlanan, teknolojinin ilerilemesi ile yeni ortaya çıkan bir image making tekniğidir.


Ulviye Mevlan; Osmanlı Kadın Hareketi'nin önemli kişilerinden biriydi ve ‘Kadınlar Dünyası’nın editörüydü. Birçok kız okulu ve kadınları çalışması için terzi atölyeleri açtı. İsmi, yüce, güçlü, üstün anlamına gelmektedir.

"Ulviye'nin Hayali" Projesi Turkish Cultural Foundation desteği ile gerçekleşmiştir.


Lütfen içerik yüklenirken bekleyiniz. Teşekkürler.
Using Format